Kožní plísně – problém nejen v létě

13.09. 2024 Kožní plísně – problém nejen v létě

Kožní plíseň (mykóza) jsou jedno z nejrozšířenějších onemocnění kůže. Alespoň jednou za život postihne velkou část populace a i když nás neohrožuje na životě, dokáže pořádně potrápit.

Jak poznám, že mám kožní plíseň? V místech, kde dochází k většímu pocení (plosky nohou, podpaždí, třísla, oblast pod prsy) bývá prvním příznakem svědění, pálení a zarudnutí v postiženém místě. Pokud se plíseň v této fázi neléčí, proniká do hlubších vrstev kůže a to se projeví jejím olupováním, mokváním a drobnými puchýřky. Postižené místo může i zapáchat. Častou příčinou zápachu nohou je právě kromě zvýšeného pocení i postižení plísní. Na ostatních částech těla jako jsou záda, hrudník, břicho, paže se může projevit jen jako bílé skvrny.

Co dělat, pokud zjistím, že mám kožní plíseň? Začít ji léčit co nejdříve. Včasná léčba vede k rychlejšímu vyléčení, zabrání zhoršení projevů a rozšíření na další části těla. Většinu kožních plísní lze v ranném stadiu vyléčit i pomocí volně prodejných přípravků. Na trhu jich je celá řada.

Jak tedy vybrat ten nejvhodnější přípravek na kožní plíseň? Na místa se zvýšenou potivostí je lepší použít přípravek ve formě roztoku, spreje nebo pasty, na suchá místa spíše krém nebo mast. Pokud si s výběrem vhodné formy nejste jisti, nechte si poradit od svého lékárníka.

Jak dlouho trvá léčba kožní plísně? Většinou minimálně 2-3 týdny, někdy i déle. Je důležité dodržet četnost aplikace (některé přípravky se aplikují pouze jednou denně, jiné vícekrát), aplikovat dostatečné množství přípravku a pro zabránění rozšiřování plísně na okolní kůži je nutné aplikovat přípravek i cca 2 centimetry za hranici ložiska. Hlavní je vydržet, dokud plíseň úplně nezmizí. Pokud se léčba ukončí příliš brzo, často se plíseň objeví znovu.

Pokud léčíme plíseň na ploskách nebo v meziprstí nohou, je nutné dezinfikovat i nošenou obuv. Na to jsou určené antimykotické spreje, které zamezí opětovnému přenosu plísně z bot na nohy. K účinnému ošetření obuvi je většinou stačí aplikovat 1 - 2x týdně. Stejně ošetřujeme i ponožky. Samozřejmostí by mělo být nošení ponožek z materiálů, které dobře sají pot a tím zamezují zapaření nohou, jako je např. 100% bavlna nebo bambus.

Další  články

U nás vždy bez triků, které by ohrozily vaše zdraví

U nás vždy bez triků, které by ohrozily vaše zdraví

15.07. 2024 Přejít na článek
Dejte pozor na dehydrataci: Klíčové tipy pro udržení hydratace

Dejte pozor na dehydrataci: Klíčové tipy pro udržení hydratace

17.07. 2024 Přejít na článek