Akné

06.09. 2024 Akné

Akné je chronické onemocnění kůže, jehož příčinou je zánět nebo uzavření vývodu mazových žláz nebo vlasových váčků (folikulů).

Je někdy mylně považováno za onemocnění adolescentů. I když v pubertě jím ve větší či menší míře trpí až 90 % dospívajících, nevyhýbá se ani dospělým.

Jak vzniká?

Nejdříve dojde k nahromadění mazu v mazových žlázách kůže a tím dojde k ucpání vývodu mazové žlázy. To se projeví jako malý bílý uzavřený uhřík (komedon). Pokud se v komedonu pomnoží bakterie, vznikají nejdříve malá zánětlivá ložiska, které se dále zvětšují a vznikají typické pupínky („beďary“). Malé pupínky se většinou zahojí do 10 ti dnů, větší se mohou hojit déle a mohou po sobě zanechat jizvu nebo tmavou (pigmentovou) skvrnu.

Lze tvorbu pupínků nějak ovlivnit?

Zčásti ano, zčásti ne. Na jejich tvorbě se ve velké míře podílí pohlavní hormony, jejichž hladinu neovlivníme (tu lze upravit pouze léky). Další faktory jako jsou např. nevhodně zvolená kosmetika, kořeněná a dráždivá strava, alkohol nebo kouření už sami ovlivnit můžeme. Velice důležitá je i každodenní péče o pokožku.

Jak tedy o pokožku s akné pečovat jak vybrat vhodnou kosmetiku?

Pokožka by se měla každý večer důkladně očistit, aby se odstranil prach, který se na ni za celý den nachytal stejně jako make-up a odumřelé buňky.  Na čištění pleti je třeba volit šetrné prostředky, agresivní čištění může akné ještě zhoršit. Vhodné jsou pleťové vody bez alkoholu, micelární vody a mycí gely určené na mastnou a problematickou pokožku. Na odstranění odumřelých buněk lze použít i 1-2x týdně peeling, pro denní aplikaci jsou vhodnější mikropeelingy (scruby), které jsou jemnější.

Pravidlem by mělo být i každodenní ošetření pokožky. Je lepší volit hydratační přípravky s lehčí texturou – krémy, gely, mléka, které nemastí pokožku a nepodporují tvorbu komedonů (často jsou označována jako nekomedogenní). Hydratace pokožky je velmi důležitá zvlášť pokud je akné současně léčeno některým z přípravků obsahujícím benzoylperoxid, který ji nadměrně vysušuje.

Stejná doporučení platí i pro používání dekorativní kosmetiky. Je lepší dát přednost make-upům s konzistencí mléka nebo řidšího krému před těžkými krycímy make-upy.

Samozřejmostí by v letních měsících měla být i ochrana před slunečním zářením. I tady je důležité zvolit vhodný prostředek s dostatečným ochranným faktorem (alespoň SPF 30) a lehčí nekomedogenní texturou typu gelu nebo fluidu.

Další  články

U nás vždy bez triků, které by ohrozily vaše zdraví

U nás vždy bez triků, které by ohrozily vaše zdraví

15.07. 2024 Přejít na článek
Kožní plísně – problém nejen v létě

Kožní plísně – problém nejen v létě

13.09. 2024 Přejít na článek